ILTA knows that the terminal industry of today is more innovative and more dynamic than ever. Keeping your professional knowledge and skills up-to-date has never been more important to you or your company. That’s why this past year, ILTA expanded the conference planning process to include more of our members’ suggestions for fresh and exciting content. This year’s program features topics you have not seen at any terminal conference previously, thanks to over one hundred contributors.  

We are looking forward to introducing you to these new topics, new speakers, and new ways of engaging with your colleagues to maximize your learning while you are with us in Houston. We will bring back some old friends, too, keeping in mind the mainstay topics that continue to be vital for terminal industry professionals everywhere.

We know it is our wide array of participants and selection of quality speakers which make our conference a success each year. Please join us and help make ILTA 2021 our best conference yet!

Please note: The conference program and schedule are subject to change and will be updated routinely on the conference website.

SUNDAY, October 3

2021 ILTA Golf Tournmanent
Houston’s Wildcat Golf Club, 1:00 PM Shotgun Start

MONDAY, October 4

8:00-8:15 a.m.
Opening Remarks
Bernt A. Netland, Chairman of the 2021 Board of Directors – Kathryn Clay, ILTA President
Marriott Marquis / Texas Ballroom D & E
8:15-9:10 a.m.
Keynote Breakfast
TBD
Marriott Marquis / Texas Ballroom D & E
9:10-9:20 a.m.
Break
Environment (ROOM A) HS&S (ROOM B) Operations (ROOM C) Executive (ROOM F) Professional Development (ROOM H)
9:20-10:40 a.m.
Clearing the Air: Environmental Permitting & Compliance Issues
  • Brian Burdorf, Trinity Consultants
  • Rob Ferry, Trinity Consultants
  • Keith Ocheski, Buckeye
  • David Kenebeck, Magellan Midstream Partners
9:20-10:40 a.m.
Electrical Safety: Common Mistakes and How to Avoid Them
  • Micah Smith, Conn Maciel Carey LLP
  • Aaron R. Gelb, Conn Maciel
  • Dennis Mendenhall, MPC Terminals
  • Henry Mathews, Marathon Petroleum Company
9:20-10:40 a.m.
Digital Transformation and High-Tech Terminal Operations
  • Tennyson Reed, President Acuraflow
  • Kevin Kupitz, Qi2 Elements
  • Clint Collins, Veritank
9:20-10:40 a.m.
Executive Panel – Industry Leaders Offer Predictions for the Future of the Industry
  • Joe Nassif, Noon Advisory Group
  • Traci Johnson, IMTT
  • James Hill, Associated Asphalt
  • John Hunt, Energy Transfer
9:20-10:40 a.m.
Mastering Your Memory
  • Tyler Enslin, Enslin International
10:50-11:25 a.m.
Implications of Changes to EPA’s Once In, Always In Major Source Guidance
  • Karen Brignac, PPM Consultants
10:50 a.m.-12:10 p.m.
Terminal Security Regulatory Update: What You Need to Know
  • Todd Klessman, CISA
  • Rear Adm. Roy Nash, USCG (Ret.)
  • Steve Roberts, Chemical Security Group
10:50-11:25 a.m.
Jurisdictional Boundaries in Midstream – Where is the Line?
  • Lauren Mercer, Account Director, Provenance Consulting
10:50 a.m.-12:10 p.m.
Global Overview of Tank Storage Markets Terminal Markets
  • Tony Quinn, Tankbank International
  • Patrick Knulson, TankTerminals
10:50 a.m.-12:10 p.m.
Managers’ Master Class: Giving Effective Feedback
  • Tyler Enslin, Enslin International
11:35 a.m.-12:10 p.m.
FLIR Cameras: The Good, the Bad, and the Ugly
  • Jonathan Wills, Marathon Petroleum Company
  • Keith Ocheski, Buckeye
11:35 a.m.-12:10 p.m.
The Five Pillars: Elements of a Succesful Tank Turnaround Management
  • Pat Stanton, RLG International
12:10-13:30 p.m.
Keynote Luncheon
TBD
Marriott Marquis / Texas Ballroom D & E
1:30-2:50 p.m.
PFAS/PFOA: What’s Next?
  • Taryn McKnight, Eurofins TestAmerica
  • John Cuthbertson, AECOM
  • Niall Ramsden, LASTFIRE
1:30-2:50 p.m.
SESSION TO BE DETERMINED
1:30-2:05 p.m.
Pressure Vaccum Systems on Low Pressure (Atmospheric) Tanks
  • Justin Phillips, Provenance Consulting
1:30-2:50 p.m.
Cybersecurity: You’re More Vulnerable Than You Think
  • Moderator: Rear Adm. Roy Nash, USCG (Ret.)
  • Russell Roberts, TSA
  • John Felker, CISA
  • Rear Adm. Richard Timme, USCG
  • Stuart Jones, LHT Terminals
1:30-2:50 p.m.
The New Demands of Leadership in a Multi-Generational Workplace
  • Warren Wright, Second Wave Learning
2:15-2:50 p.m.
SESSION TO BE DETERMINED
2:50-3:05 p.m.
Break
3:05-4:25 p.m.
Your Best in Class Facility Response Plan
  • Troy Swackhammer, EPA
  • Comdr. Nicole Rodriguez, USCG Houston-Galveston
3:05-4:25 p.m.
Understanding Fire Protection Requirements for Aboveground Storage Tanks
  • Moderator: Rama Challa, Matrix PDM
  • Brian Olsen, Phillips 66
3:05-4:25 p.m.
Staying on the Rails: Preparing for Your FRA Inspection
  • Michael Mashburn, Colonial Terminal Group
3:05-4:25 p.m.
Managing Risk – Insurance Panel
  • Christopher Alviggi, NFP Property and Casualty
  • Carlos Carillo, Allianz Global Corporate and Specialty Insurance
3:05-4:25 p.m.
Crisis Leadership: Activating Your Organization to Prepare and Respond to Emergencies
  • Ernest DelBuono, Hogan Lovells
  • Mark Irion, Hogan Lovells
4:35-5:55 p.m.
ESG Reporting: Best Practices for Engaging Your Stakeholders on Corporate Responsibility and Sustainability
  • Carolyn Clemmens, Antea Group
  • Bernt Netland, ILTA Chairman
  • Traci Johnson, IMTT
4:35-5:55 p.m.
Platinum Award Winners Roundtable
  • Dennis Mendenhall, Marathon Petroleum Company
4:35-5:10 p.m.
From Ship to Shore: Understanding New Guidance for Marine Loading Arms
  • Ricardo Martinez, OCIMF
  • Walter Sonne, Chevron Corporation
4:35-5:55 p.m.
The Health and Vitality of Our Nation’s Waterways: Is Washington Listening?
  • Maj. Gen. Scott Spellmon, Army Corps of Engineers
  • Maj. Gen. Butch Graham, Army Corps of Engineers
  • Deb Calhoun, Waterways Council
  • Jim Walker, American Association of Port Authorities
4:35-5:55 p.m.
Employee Engagement: Getting the Most Out of Your Most Important Asset
  • Walter Nusbaum, The Nusbaum Group
5:20-5:55 p.m.
3-D Laser Surveys for High Accuracy Tank Imaging
  • Ronnie Blackwell, Clearpoint Consulting Engineers
  • D’arcy Trask, Gauge Point Calibration Inc.
6:00-7:00 p.m.
Conference Reception
Marriott Marquis / Texas Ballroom D & E

TUESDAY, October 5

7:30-8:30 a.m.
SAFETY AWARDS BREAKFAST
Marriott Marquis / Texas Ballroom D & E
Environment (ROOM A) HS&S (ROOM B) Operations (ROOM C) Executive (ROOM F) Professional Development (ROOM H)
8:40-10:00 a.m.
Strategic Approaches to Permitting Challenges
  • James Stone, Norwest Engineering
  • Mike Smith, Norwest Engineering
  • Catie Kerns, Stewardship Solutions
  • Brien Flanagan, Schwabe, Williamson & Wyatt
  • Eric Slifka, Global Partners LP
8:40-10:00 a.m.
International Chemical Security: Making Our World More Secure
  • Todd Klessman, CISA
  • Caitlin Filippi, FBI
  • Alan Grimmer INTERPOL
8:40-10:00 a.m.
Planning for Resilience: Terminal Facilities and Natural Disasters – PART 1
  • Jamie Ellen Padgett, Rice University
  • Mark Kachelmyer, Kinder Morgan
  • Randy Kissell, Trinity Consultants
  • Mike Walker, Marine Spill Response Corporation
8:40-10:00 a.m.
YOUNG PROFESSIONALS PANEL

PARTICIPANTS TO BE DETERMINED
  • Margaret Dunn
  • StocExpo
  • Dearman Systems
8:40-10:00 a.m.
The New Demands of Leadership in a Multi-Generational Workplace
  • Warren Wright, Second Wave Learning
10:10-10:30 a.m
Break
10:30-11:50 a.m.
The Eye in the Sky: Using Drones to Ensure Safe and Secure Operations
  • Moderator: Ronnie Blackwell, Clearpoint Consulting Engineers
  • Tres Smith, NuStar Energy
  • Suzanne Lemieux, American Petroleum Institute
  • Mitch Istre, Phillips 66
  • C.J. Vinger, SkySkopes Oil
  • Kasey Gorman, SkySkopes Oil
10:30-11:50 p.m.
Chemical Safety Regulations Update: What You Need to Know
  • John King, Breazeale, Sachse & Wilson, LLC
  • Jim Belke, EPA
  • Micah Smith, Conn Maciel Carey LLC
  • Deanne Grant, EPA
10:30-11:50 a.m.
Planning for Resilience: Terminal Facilities and Natural Disasters – PART 2
  • Jamie Ellen Padgett, Rice University
  • Mark Kachelmyer, Kinder Morgan
  • Randy Kissell, Trinity Consultants
  • Mike Walker, Marine Spill Response Corporation
10:30-11:50 p.m.
Introduction to Blockchain for Terminal Professionals
  • Anjaney Borwankar, Navozyme/The Nautical Institute
  • Manessh Varma, The Nautical Institute
  • Giulio Toscani, ESADE, Barcelona/Pacifico, Business School, Lima
  • Ansam Okbani, DELVISO-AVOCATS
  • Jeremy Herschaft, BLANK ROME
10:30-11:50 p.m.
Technology Tools for Operations Training
  • Duane Shafer, Marathon Petroleum Company
  • Marcus Castillo, Marathon Petroleum Company
  • Kevin Canaday, Yadnac Consulting
12:00-1:30 p.m.
KEYNOTE LUNCHEON
David Wasserman
Marriott Marquis / Texas Ballroom D & E
2:00 p.m. – 5:00 p.m. POST-CONFERENCE TRAINING
Air Emissions from Transfer Operations
KINGWOOD ROOM
1:30 p.m.
TRADE SHOW OPENS
CONVENTION CENTER / Halls A & B
EXHIBITOR PRESENTATIONS
Convention Center / ILTA Central
1:30-2:00 p.m.
2:15-2:45 p.m.
3:00-3:30 p.m.
3:45-4:15 p.m.
4:30-5:15 p.m.
Transrail Innovation Group (TRIG)
5:30 p.m.
PRIZE GIVEAWAY – MUST BE PRESENT TO WIN
6:00 p.m.
TRADE SHOW CLOSES
6:00-7:30 p.m.
TRADE SHOW RECEPTION
Marriott Marquis / Parkview Terrace

WEDNESDAY, October 6

8:00 a.m. – 5:00 p.m. POST-CONFERENCE TRAINING
Spill Prevention, Control and Countermeasure and Facility Response Plans
CLEAR LAKE ROOM
8:00 a.m. – 5:00 p.m. POST-CONFERENCE TRAINING
Construction of Terminal Tanks
SUGARLAND ROOM
8:00 a.m. – 5:30 p.m. POST-CONFERENCE TRAINING
Introduction to Terminals
MEYERLAND ROOM
8:00 a.m. – 5:00 p.m. POST-CONFERENCE TRAINING
Blockchain for Maritime Decision-Makers Programme
BRIARGROVE ROOM
8:00 a.m. – 5:00 p.m. POST-CONFERENCE TRAINING
Air Emissions from Transfer Operations
KINGWOOD ROOM
8:00 a.m. – 5:00 p.m. POST-CONFERENCE TRAINING
Air Emissions from Aboveground Storage Tanks
MEMORIAL ROOM
9:00 a.m.
TRADE SHOW OPENS
1:30 p.m.
PRIZE GIVEAWAY – MUST BE PRESENT TO WIN
2:00 p.m.
TRADE SHOW CLOSES

THURSDAY, October 7

8:00 a.m. – 2:00 p.m. POST-CONFERENCE TRAINING
Introduction to Terminals
MEYERLAND ROOM
8:00 a.m. – 5:00 p.m. POST-CONFERENCE TRAINING
Blockchain for Maritime Decision-Makers Programme
BRIARGROVE ROOM
8:00 a.m. – 2:00 p.m. POST-CONFERENCE TRAINING
Air Emissions from Aboveground Storage Tanks
MEMORIAL ROOM